Spor

Matwork Pilates

Matwork Pilates nedir? Nasıl yapılır?

Genellikle grup halinde minder üzerinde yapılan bir pilates türüdür. Doğru nefes alışverişi nasıl yapabileceğiniz konusunda yardımcı olur. Bel ve sırt kasları başta olmak üzere bütün kasları çalıştıran bir pilates türüdür. Kifoz(kamburluk), lordoz(belboşluğu) ve skolyozu(derece önemli) düzeltmeye yönelik yapılabilir. Bazen sadece kendi vücut ağırlığınızla bazen de çeşitli ekipmanlarla yapılır. Örneğin; pilates topu, dumbell, lastik, çember gibi çeşitli ekipmanlarla yapılabilir.

Reformer (Aletli Pilates)

Reformer pilates matwork pilatese göre daha farklıdır. Makine üzerinde, farklı dirençlerde olan yaylar ve üzerindeki farklı parçalarla kesinlikle bilinçli bir eğitmenle yapılması gereken bir egzersiz türüdür. Birebir(özel) veya maksimum 2(iki) kişilik dersler olarak önerilir. Kifoz, skolyoz gibi duruş bozukluklarını düzeltmeye yönelik yapılan bir egzersizdir. Bunun yanında sıkılaşmak içinde yapılır.

Reformer - Aletli Pilates nedir? Nasıl yapılır?

Hamile Pilates

Hamile Pilates nedir? Nasıl yapılır?

Hamilelikte eğer düşük tehlikesi gibi bir etken egzersiz yoksa egzersiz yapmak rahat bir doğum için kesinlikle önemlidir. Bu dönem içerisinde kesinlikle doktor izni olmalıdır. Her 3 ayda bir doktor raporuyla gelinmesi zorunludur. Doktor kontrolü olmadan egzersiz yapılması tehlikelidir. Hamile pilatesini ister matwork pilates ister aletli pilates(reformer) üzerinde yapabilirsiniz. Karnın büyümesi nedeniyle değişen vücudu düzeltmek içinde pilates önemlidir. Egzersiz yapmak doğum sonrası içinde önemlidir. Çünkü bebeği emzirmek, onu kucakta taşımak gibi hareketler olacağı için kol, sırt, bacak kaslarını güçlendirmeye yönelik mutlaka yapılmalır. Hamile pilates süresi maksimum 30 35 dakikadır. Ve pilates yapmadan önce mutlaka o gün vücut dinlenmiş olmalıdır. Unutmayın doktor izni olmadan kesinlikle egzersiz yapmak tehlikelidir.

Personal Training

Personal Training nam-ı diğer “Kişiye Özel Antrenman” veya “Bireysel Antrenman” olarak bilinmektedir. Profesyonel eğitmen desteği ile birebir uygulanan egzersiz programlarına “Personal Training” denirken, desteği sağlayan eğitmene de “Personal Trainer” yani “Kişiye Özel Antrenör” denir. Personal Trainer, üyenin ihtiyaçları doğrultusunda hareket eder. Örneğin; üyenin sağlık durumu, yaşam şekli ve alışkanlıkları, psikolojik dengesi (mutlu,mutsuz,endişeli vs...) gibi ayrıntıları dikkate alarak egzersiz programı şekillendirilir. Program süresince her ayrıntı üyeye özel bir dosya içerisinde saklanmaktadır. Aktivite boyunca her türlü ölçüm ve testlerin takibi yapılır. Kişiye özel antrenmanda sayılmayacak kadar beklenti vardır. Örneğin; duruşun (postür) iyileştirilmesi, dayanıklılık ve kuvvetin geliştirilmesi, vücudun daha zayıf kısımlarının dengelenmesi, aşırı gergin bölgelerin rahatlatılması, ssnekliğin arttırılması, kilo dengeleme yani aşırı kilolu iseniz aşağı, kilo alamıyorsanız yukarı kilo kontrolü vb...

Personal Training nedir? Nasıl yapılır?